Zimowanie systemu septycznego

Zimowanie systemu septycznego

4 lipca, 2022 Wyłączono przez Pink

Porady ekspertów, rozwiązania i metody zapobiegania

Podczas gdy miesiące zimowe są zwykle powolne w przypadku instalacji septycznych i pomp przydomowych ze względu na ograniczenie kopania w zamarzniętym gruncie, ilość pracy awaryjnej często dramatycznie wzrasta z powodu kopii zapasowych lub zamarzniętych linii. Podobnie jak wszystkie sytuacje awaryjne, zdarzają się one zwykle podczas wakacji lub, gdy szczęście będzie, gdy pogoda jest najgorsza. W naszym wieloletnim doświadczeniu w usługach septycznych nauczyliśmy się, że najlepszym sposobem zapobiegania problemom jest planowanie z wyprzedzeniem. Jak powiedzieliby harcerze: „Bądź przygotowany”. Dlatego dzisiaj dzielimy się kilkoma poradami ekspertów, które pomogą Ci uniknąć septycznej kopii zapasowej w tym sezonie zimowym.

Niskie temperatury i systemy septyczne

Po pierwsze, omówimy wpływ temperatury na system septyczny. Temperatura może wpływać na szybkość przepływu i mieszania w szambie, a także na proces nitryfikacji — proces, w którym odpady są rozkładane przez zdrowe bakterie w szambie. W miesiącach zimowych drobnoustroje odpowiedzialne za rozkład ścieków są mniej aktywne niż w miesiącach cieplejszych, więc odpady są przetwarzane wolniej w niższych temperaturach.

Ponieważ twój zbiornik jest zakopany pod ziemią, temperatura nigdy nie jest tak niska, jak nad ziemią – w rzeczywistości jest zwykle o 10-20 stopni wyższa niż temperatura nad ziemią. Ale gdy temperatura spada, ważne jest, aby mieć oko na rzeczy, zwłaszcza w płytkich instalacjach szamb lub systemach zawierających zbiornik o dużej pojemności lub wiele zbiorników/komponentów połączonych szeregowo, które mogą być częściowo lub całkowicie otoczone przez zamarznięte gleba.

Linie mrożone — porady i rozwiązania

Jeśli jesteś właścicielem domku lub wynajmowanej nieruchomości, zamarzanie może wystąpić, jeśli wolno płynie woda z osprzętu, zmiękczaczy wody lub odprowadzanie kondensatu z pieca do systemu. Ta wolno płynąca woda może szybko spowodować gromadzenie się lodu w przewodach drenażowych, ostatecznie powodując całkowite zablokowanie spowodowane powolnym tworzeniem się lodu. Z drugiej strony, jeśli mieszkasz w domu na pełny etat, regularne korzystanie z domu, częste używanie ciepłej wody, mydła i detergentów może podnieść poziom temperatury zamarzania ścieków i pomóc w utrzymaniu aktywności biologicznej w szambie, aby zapobiec zamarzaniu.

Jeśli instalujesz nowy system, zainstaluj izolowane rury kanalizacyjne, które są otoczone izolacyjną pianką uretanową umieszczoną między zewnętrzną tuleją polietylenową. Instalacja jest prosta i trwała. Istnieją inne niedrogie opcje, które należy zainstalować od samego początku.

W przypadku istniejących systemów można zapobiec zamarzaniu rur i pól odpływowych na kilka różnych sposobów:

  • Chroń swoje pole drenażowe i zapobiegaj jego zamarzaniu , utrzymując trawę długo na szczycie systemu septycznego i pola drenażowego. Przestań kosić trawę na tym obszarze w październiku. Dłuższa trawa pomoże zatrzymać zimowy śnieg, zapewniając izolację nad systemem szamba. 
  • Możesz również rozłożyć izolacyjną warstwę liści lub słomy nad obszarem, aby pomóc mu zatrzymać ciepło i zapobiec zamarzaniu.  
  • Nie parkuj ani nie przejeżdżaj przez obszar, w którym jest zakopany system septyczny. Jest to niezbędne, aby rury lub przewody nie pękały ani nie przesuwały się. 
  • Jeśli twój dom będzie zamknięty w miesiącach zimowych – kabiny, kampery itp. – pamiętaj, aby odciąć dopływ wody do domu i całkowicie opróżnić linię wodną. Otwórz wszystkie krany i pozostaw je otwarte, a następnie całkowicie opróżnij zbiornik ciśnieniowy szamba. 
  • W przypadku domków i domów, które będą zamykane w miesiącach zimowych , zalecamy wcześniejsze wypompowanie szamba. 

Odrobina przygotowań może być bardzo skuteczna, jeśli chodzi o utrzymanie prawidłowego funkcjonowania systemu septycznego przez całą zimę. Proste środki, takie jak izolowanie rur, wyłączanie przewodów wodnych lub regularne uruchamianie ciepłej wody w wynajmowanej nieruchomości, mogą zapewnić płynne działanie i zapobiec zamarzaniu, dzięki czemu możesz cieszyć się sezonem świątecznym (i my też możemy!).

Jeśli tej zimy znajdziesz się w mroźnej sytuacji, nie panikuj, po prostu zadzwoń do nas. Pomożemy Ci rozmrozić linie lub usunąć blokady za pomocą naszego strumienia wysokociśnieniowego. Przed wyjazdem upewnimy się, że wszystko idzie gładko, a nasz zespół jest na telefon wieczorami iw weekendy.