Jak rosnąć i dbać o irlandzki mech?

Jak rosnąć i dbać o irlandzki mech?

6 lipca, 2022 0 przez Pink

Mech irlandzki ( Sagina subulata ) jest niewymagającą pielęgnacji rośliną okrywową , która doskonale nadaje się do stosowania w ogrodach skalnych , między kostkami brukowymi , na krawędziach ścieżek, a także jako substytut trawnika o ograniczonej powierzchni . Ta bujna i nisko rosnąca wiecznie zielona bylina przypomina mech , ale należy do rodziny goździków (Caryophyllaceae) i ma znacznie inne wymagania dotyczące wzrostu niż mech. Jest to bardzo wytrzymała, ale wolno rosnąca roślina, której wypełnienie w ogrodzie może zająć wiele miesięcy. Obrazy z mchu pomogą Ci obcować z Irlandią.

Nazwa zwyczajowa Mech irlandzki, perłowiec
Nazwa botaniczna Sagina subulata
Rodzina Caryophyllaceae
Rodzaj rośliny zielne, wieloletnie
Dojrzały rozmiar 1-2 cale wysokości, 9-12 cali szerokości
Ekspozycja na słońce Pełne, częściowe
Typ gleby Piaszczysta, gliniasta
pH gleby Kwaśny, obojętny, zasadowy
Czas kwitnienia Wiosna lato
Kolor kwiatów Biały
Strefy twardości 4-8 (USDA)
Obszar ojczysty Europa

Irlandzka pielęgnacja mchu

Mech irlandzki, w przeciwieństwie do prawdziwych gatunków mchów, nie radzi sobie dobrze w pełnym cieniu i wilgotnych warunkach. I odwrotnie, nie docenia również ekstremalnych upałów. Lubi stanowiska słoneczne lub półcienne, ale intensywne upały nie są dobre dla tej rośliny okrywowej. Jednak w odpowiednich warunkach roślina ta dobrze rośnie i dodaje ogrodowi bogatego i gęstego koloru.

Posadź mech irlandzki na wiosnę po średniej dacie ostatniego mrozu. Umieść rośliny w odległości około 12 cali w dobrze przepuszczalnej glebie i regularnie je podlewaj.

Światło

Mech irlandzki najlepiej rośnie w pełnym słońcu lub półcieniu. Zbyt dużo cienia powoduje, że roślina staje się długonoga, traci część swojej zwartej jakości i tworzy mniej atrakcyjne kopce.

Gleba

Gatunek ten preferuje gleby dobrej jakości, ale potrafi przystosować się do wzrostu na glebach piaszczystych, gliniastych i wapiennych. Może być konieczne dodanie materii organicznej, aby przetrwać w obszarach, w których lata są gorące i suche lub jeśli gleba nie jest szczególnie żyzna. Mech irlandzki nie radzi sobie dobrze, gdy gleba staje się podmokła. Gleba musi mieć możliwość dobrego drenażu.

Woda

Ustawienie odpowiedniego poziomu podlewania w przypadku mchu irlandzkiego może być trudne. Jeśli pójdziesz za daleko w którąkolwiek stronę, pojawią się brązowe plamy. Roślina nie jest odporna na suszę i nie radzi sobie z nadmierną wilgocią. Dla mchu irlandzkiego najlepsze jest regularne, lekkie podlewanie.

Temperatura i wilgotność

Mech irlandzki jest w pełni odporny w strefach USDA od 4 do 8. Ta roślina okrywowa nie jest najlepsza, gdy sadzi się ją na obszarach o intensywnie gorącym i suchym lecie. Gorąca pogoda spowoduje, że gęste odcienie zieleni zmienią się w nieatrakcyjny przypalony brąz. Przy stałym podlewaniu, gdy jesienią pogoda się ochłodzi, mech zwykle powraca do swojego normalnego koloru.

Nawóz

Używaj nawozu o powolnym uwalnianiu co roku na wiosnę, aby pomóc roślinie urosnąć do uporządkowanej, jednolitej wysokości 1-2 cali. Aby uzyskać ilość do użycia, postępuj zgodnie z instrukcjami na etykiecie produktu. W idealnych warunkach każda roślina szybko wzrośnie, aby pokryć zasięg około 9-12 cali. Jeśli mech irlandzki otrzyma zbyt dużo azotu w wyniku przenawożenia, może to spowodować nieregularny wzorzec wzrostu. Mech może rozwijać się raczej w postaci pofałdowanej niż zwartej i nisko rosnącej.

Przycinanie

Przycinanie nie jest konieczne, chociaż możesz chcieć przyciąć roślinę ze stopni, bruku i innych konstrukcji, aby zachować porządek.

Rozmnażanie irlandzkiego mchu

Aby rozmnożyć mech irlandzki, podziel go wczesną wiosną, aby miał cały sezon wegetacyjny, aby się zadomowić. Dywizja jest również dobrym sposobem na przerzedzenie i odmłodzenie irlandzkiego mchu, jeśli niektóre kopce z czasem stały się nieestetyczne.

 1. Aby podzielić roślinę, wyciągnij całą kępę za pomocą łopaty.
 2. Podzielić go na mniejsze sekcje za pomocą łopaty lub sekatorów, jeśli kępa jest mała. Upewnij się, że każda sekcja ma porządne korzenie.
 3. Przesadź sekcje w nowym miejscu na tej samej głębokości co oryginalna roślina. Możesz również użyć sekcji, aby zastąpić brązowe plamy w istniejącej grządce irlandzkiego mchu.
 4. Po przesadzeniu przytnij krnąbrne łodygi. Dobrze podlewaj i utrzymuj nowe rośliny wilgotne, aż zobaczysz nowy wzrost.

W odpowiednich warunkach mech irlandzki również sam się zasieje.

Jak wyhodować irlandzki mech z nasion

Wiosną można siać mech irlandzki bezpośrednio w ziemi, jednak ponieważ ptaki lubią zjadać nasiona, zaleca się rozpoczęcie uprawy mechów irlandzkich w pomieszczeniach nasiennych na około miesiąc przed datą ostatniego przeciętnego mrozu.

Lekko dociśnij nasiona do gleby, ale nie przykrywaj, ponieważ potrzebują światła, aby wykiełkować. Mieszkanie było wilgotne przez cały czas i w temperaturze od 55 do 60 stopni Fahrenheita.

Sadzonki należy utwardzić przed przesadzeniem ich na zewnątrz po ostatnich wiosennych przymrozkach.

Zasadzanie i przesadzanie irlandzkiego mchu

Chociaż jest uprawiany głównie jako roślina okrywowa, mech irlandzki nadaje się również do uprawy w pojemnikach. Wybierz doniczkę, najlepiej terakotową, czyli szeroką i płytką. Wypełnij ją mieszanką doniczkową i przez cały czas utrzymuj roślinę dobrze podlewaną. Nawozić mniej więcej raz w miesiącu zrównoważonym nawozem .

Mech irlandzki doniczkowy wymaga przesadzania mniej więcej co trzy lata lub gdy wyrośnie z pojemnika.

Zimowanie

Mech irlandzki jest odporny na zimno do strefy 4 USDA i może przetrwać zimę bez ochrony, ale korzysta z grubej warstwy ściółki, aby izolować go od zimna. Mech często brązowieje zimą, ale ożywa wraz z cieplejszymi temperaturami i wiosennymi deszczami.

Mech irlandzki w doniczkach może pozostać na zewnątrz na zimę, ale pojemniki wymagają pewnego rodzaju zimowania , takiego jak silos wokół nich lub folia chroniąca przed zimnem.

Powszechne szkodniki

Mech irlandzki jest stosunkowo wolny od szkodników i chorób. Może jednak być atrakcyjny dla ślimaków . Krety mogą wędrować pod mchem i podnosić go, gdy będą wiercić się pod ziemią. Pamiętaj, aby przykleić mech z powrotem do ziemi, aby nie umarł.

 

FAQ
 • Jaka jest różnica między mchem szkockim a mchem irlandzkim?

  Czasami określany jako perłowiec, mech irlandzki jest często mylony z podobnym, ale mniej powszechnym gatunkiem zwanym mchem szkockim ( Arenaria verna). 1 Chociaż mech irlandzki pozostaje tak samo zielony przez cały rok, a mech szkocki ma bardziej złoty odcień. W okresie kwitnienia oba typy mają małe, białe kwiaty. Odmiana mchu irlandzkiego jest samotna, podczas gdy te występujące na mchu szkockim występują w skupiskach.

 • Czy mech irlandzki może rosnąć w pomieszczeniach?

  Chociaż roślina ta może być uprawiana w pomieszczeniach, zwykle służy jako element krajobrazu. Niektórzy mogą zdecydować się na hodowlę w szerokich, płaskich pojemnikach, dopóki nie zostanie lepiej ugruntowana, a następnie przesadzą ją na zewnątrz.

 • Jak długo może żyć mech irlandzki?

  Te rośliny są dość wybredne, więc nie zdziw się, jeśli uzyskasz z nich tylko sezon. Regularne ponowne wysiewanie mchu irlandzkiego może pomóc w utrzymaniu bujnego wyglądu rośliny, nawet jeśli musisz usunąć martwy wzrost w pobliskich obszarach.

   

Studio zieleni Plantika zaprasza do swojego sklepu.