Jak instaluje się pompę ciepła?

Jak instaluje się pompę ciepła?

6 grudnia, 2023 Wyłączono przez Pink

Jeśli zastanawiasz się nad modernizacją swojego kotła na paliwo kopalne do pompy ciepła, warto upewnić się, że w pełni rozumiesz, z czym się to wiąże. W tym przewodniku po instalacji pompy ciepła przyjrzymy się wszystkiemu, co musisz wiedzieć, zanim podejmiesz decyzję o wymianie kotła na pompę ciepła.

W tym przewodniku po instalacji pompy ciepła przyjrzymy się wszystkiemu, co musisz wiedzieć, zanim podejmiesz decyzję o wymianie kotła na pompę ciepła.

Co to jest pompa ciepła?

Pompa ciepła to rodzaj systemu grzewczego, który wykorzystuje istniejącą energię cieplną w celu zapewnienia bardziej przyjaznego dla środowiska źródła ciepła. System czerpie istniejącą energię cieplną ze źródła środowiskowego, takiego jak grunt, powietrze lub woda, a następnie przekształca ją w energię, która pomaga ogrzać dom.

Więcej informacji na temat tego procesu można znaleźć w naszym przewodniku po działaniu pomp ciepła.

Istnieją trzy typy pomp ciepła, z których każda pobiera energię cieplną z innego źródła:

  1. Powietrzna pompa ciepła
  2. Gruntowa pompa ciepła
  3. Wodna pompa ciepła

Nie wszystkie typy są odpowiednie dla wszystkich właściwości, dlatego ważne jest, aby zbadać każdy z nich indywidualnie, aby określić, który z nich, jeśli w ogóle, jest dla Ciebie odpowiedni.

montaż pomp ciepła ariston

Ile kosztuje montaż pompy ciepła?

Koszt instalacji pompy ciepła różni się znacznie w zależności od wymagań Twojej nieruchomości, a także rodzaju instalowanej pompy ciepła.

Aby dać Ci wyobrażenie o tym, czego się spodziewać, Energy Saving Trust szacuje, że instalacja powietrznych pomp ciepła kosztuje 7 000–13 000 funtów, podczas gdy gruntowe pompy ciepła mogą kosztować 14 000–19 000 funtów. Ponadto, jeśli wymieniasz kocioł zasilany paliwami kopalnymi na pompę ciepła, możesz kwalifikować się do rządowego programu modernizacji kotła (BUS), w ramach którego otrzymasz dotację w wysokości do 6000 funtów na pokrycie kosztów instalacji. Program będzie realizowany do 2028 roku w ramach rządowej strategii Net Zero.

Należy pamiętać, że przejście na pompę ciepła może wiązać się z dodatkowymi kosztami, ponieważ będziesz potrzebować zasobnika ciepłej wody i potencjalnie modernizować istniejące grzejniki.

Ile czasu zajmuje montaż pompy ciepła?

Każdy system jest inny i ma swój własny zestaw wymagań, dlatego nie ma dwóch takich samych instalacji. Powietrzne pompy ciepła są najszybszym i najłatwiejszym w montażu, ponieważ nie wymagają żadnych prac ziemnych.

Podstawowa instalacja zajmie kilka dni, podczas gdy bardziej złożone systemy mogą wymagać więcej czasu. Oceniając przydatność Twojego domu i przedstawiając wycenę, instalator będzie mógł doradzić Ci w sprawie przewidywanego czasu montażu pompy ciepła Ariston.

Kluczowe kwestie do rozważenia przed instalacją pompy ciepła

Wymiana kotła na paliwo kopalne lub bezpośredniego systemu ogrzewania elektrycznego na pompę ciepła to przemyślany zakup i nie należy go pośpieszać.