Instalacja szamb betonowych

Instalacja szamb betonowych

22 października, 2022 Wyłączono przez Pink

Jak zainstalować betonowy szambo?

Niektóre osoby wolą wylać na miejscu własne betonowe szamba niż kupować prefabrykowane zbiorniki. Budowa betonowego szamba wymaga jednak nadzoru kompetentnej firmy, która będzie w stanie zarządzać rurami wlotowymi i wylotowymi, naciskiem na ściany zbiornika i oczywiście jego zgodnością.

Będziesz wtedy mieć pewność, że posiadasz urządzenie zgodne z obowiązującymi normami i  certyfikatem zgodności wydanym przez SPANC.

W przypadku małych wykopów domowych dno jest zwykle wykonane z betonu niezbrojonego, ale o wysokiej wytrzymałości. Z drugiej strony konieczne będzie uzbrojenie dna  betonowych szamb o pojemności 3000 l o  imponujących wymiarach. Ściany są zazwyczaj murowane z cegieł, gruzu lub kamienia z wodoodpornym tynkiem cementowym, aby zapewnić wodoszczelność.

Betonowa pokrywa wykopu zwykle składa się z jednej lub więcej betonowych płyt i musi wytrzymać wszelkie obciążenia (okrągłe pokrywy mają tę zaletę, że nie ryzykują wpadnięcia do wykopu podczas przesuwania, w przeciwieństwie do prostokątnych płyt). Można jednak znaleźć osłony z polietylenu , które są kompatybilne z betonowym wykopem i bardziej nieprzepuszczalne dla wody deszczowej.

Potrzebujesz pomocy z urządzeniami sanitarnymi? Skontaktuj się z profesjonalistą znającym bardzo dobrze termin „szamba„.

Ścieki powinny przedostawać się do studzienki z minimalnym zakłóceniem zawartości cieczy i ciał stałych, które już znajdują się w studzience. Zapewnij dyfuzor wlotowy do hydraulicznego tłumienia przepływów szczytowych.

Zamontowanie  osłony przed szumowinami zapobiegnie przedostawaniu się szlamu tłuszczowego przez jaz.

Istnieje również możliwość zamontowania pionu pod betonowy szamba.
Na samym wykopie zostanie zainstalowany otwór wentylacyjny z ekranowanym wylotem, aby zapewnić prawidłowe odprowadzanie gazu H2S na powierzchnię.
Pożądane jest nachylenie w kierunku wejścia.
Beton charakteryzuje się tym, że neutralizuje kwasowość wody (pH 4 do 6) w celu uzyskania prawie neutralnego pH, co gwarantuje, że metalowe rury dystrybucyjne nie zostaną zaatakowane.

Pit + urządzenie oczyszczające: nigdy jedno bez drugiego

Pamiętaj, że sam dół (zbiornik) nie zapewnia oczyszczania ścieków . W takim przypadku konieczne będzie zintegrowanie obowiązkowych systemów filtracji, odtłuszczania i rozprowadzania w celu oczyszczania ścieków.

Jakie standardy dla betonowego szamba?

Należy odnieść się do normy XP DTU 64.1 – P1-1 „Wdrażanie niezbiorowych systemów sanitacji (tzw. autonomicznych) : „Indywidualne domy mieszkalne z maksymalnie 10 pokojami głównymi – Część 1-1: Specyfikacja zaleceń technicznych” dla realizacji autonomicznych urządzeń sanitarnych dla domów jednorodzinnych.”

Na jak długo wystarcza betonowy szambo?

Żywotność  wyprodukowanego wodnego szamba betonowego osiąga minimum 20 lat. Pod warunkiem, że jest dobrze utrzymany, regularnie osuszany, odpowiednio wentylowany itp.
Uszczelnienie to kolejny słaby punkt betonowego szamba : porowaty charakter, może umożliwić przenikanie wody deszczowej w przypadku obfitych opadów. Źle przeprowadzona instalacja może również stwarzać problemy z narastającymi zapachami.

Obecnie rzemieślnicy nadal faworyzują betonowy dół całkowicie na wodę  : raz ustawiony na miejscu nie będzie się już poruszał, ani nie będzie narażony na ryzyko awarii, na przykład, gdy dół zostanie opróżniony.

Przy zakupie cena studzienki betonowej jest niższa niż studzienki plastikowej, co nie ma miejsca w przypadku transportu i instalacji. W końcu szambo betonowe kosztuje więcej, ale jest też trwalsze i utrzymasz go dłużej niż zbiornik plastikowy.